23 sierpnia 2019 r. w miastach Kanady grupy etniczne Europy Środkowej i Wschodniej, reprezentujące prawie 4 mln Kanadyjczyków przygotowały uroczystości upamiętnienia haniebnego Paktu Ribbentrop-Mołotow, złowrogiego traktatu o partnerstwie między nazistowskimi Niemcami i Rosji Sowieckiej, którzy podpisali w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonując podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.
W tym dniu odbędą się uroczystości i nabożeństwa ekumeniczne w większych miastach Kanady, m.in. w Edmonton, Montrealu, Toronto, Vancouver i w Winnipegu. Obchody Dnia Czarnej Wstążki mają na celu upamiętnienie ofiar masowych deportacji i zbrodni w czasach stalinizmu i nazizmu, a równocześnie poparcie wartości demokratycznych dla umocnienia pokoju i sprawiedliwości.
Uroczystość w budynku Parlamentu Alberty w Edmonton organizowana jest z inicjatywy Konsulatów Honorowych: Węgier, Estonii, Łotwy i Polski przy współpracy z Kongresem Ukraińskim
Obchody Dnia Czarnej Wstążki są dowodem, że wspólna pamięć historyczna jednoczy nas Kanadyjczyków do czujności na panowanie totalitaryzmów. Jest działaniem, które powinno być uniwersalne dla nas wszystkich, bo wynika z pamięci o ofiarach i bohaterach w tamtych czasach, gdy zło dominowało pół kontynentu europejskiego.
My, Polacy jesteśmy bardzo świadomi tego, jak skrajne formy rządów totalitarnych praktykowane przez nazistowskie i komunistyczne dyktatury doprowadziły z premedytacją do ogromnych zbrodni popełnionych na naszym narodzie i na milionach innych ludzi w skali jakiej nie widziano dotąd w historii.